ODWIEDZINY W UZDROWISKU

POZNAJ NAJWIEKSZE UZDROWISKO PODKARPACIA

Iwonicz Zdrój / Iwonicz

iwonicz_zdroj_centrum_bazarIwonicz Zdrój jest starym, pięknym uzdrowiskiem w południowo-wschodniej Polsce. Położony jest 18 km od Krosna, usytuowany wśród niewysokich gór, osłonięty lasem. Jest największym uzdrowiskiem Podkarpacia, jednym z najstarszych w kraju. Słynie z wód mineralnych, które wspomagają leczenie chorób narządów ruchu, reumatycznych, układu trawienia i oddechowego.

 

Uzdrowisko znane jest od XVI wieku. Piękna, stara zabudowa, nowoczesne sanatoria, sieć szlaków pieszych i rowerowych, położenie z dala od dużych ośrodków miejskich, wspaniała nieskażona przyroda sprzyja odpoczynkowi i pełnemu relaksowi. Dlatego właśnie do Iwonicza Zdroju przyjeżdżają osoby spragnione ciszy, spokoju i kontaktu z przyrodą. Na Iwonickim deptaku organizowane są festiwale, festyny, zawody sportowe, od czasu do czasu występy gwiazd estrady. W kinie bieżący światowy repertuar, a w kawiarniach i restauracjach gra muzyka do tańca.

 

Iwonicz Zdrój oraz wieś Iwonicz, położona w sąsiedztwie uzdrowiska, oferują swoim gościom wiele możliwości spędzenia wolnego czasu – wycieczki piesze, rowerowe, wyjścia na basen, przejażdżki konne, ogniska, a w okresie zimowym – możliwość skorzystania z wyciągu narciarskiego, szlaków narciarskich czy kuligów.

 

Przez Iwonicz Zdrój przebiega Główny Szlak Beskidzki – szlak czerwony, którym można dojść idąc na zachód na górę Cergową, do Dukli, do Pustelni św. Jana. Idąc na wschód dochodzi się do Rymanowa Zdroju i dalej w kierunku Bieszczad. Z Iwonicza Zdroju poprowadzone są również oznakowane ścieżki spacerowe. Wszystkie rozpoczynają się przy Centrum Informacji Turystycznej obok przystanku PKS i prowadzą do najciekawszych widokowo i historycznie miejsc. Ścieżki są tak zaplanowane i oznakowane, żeby turysta mógł wrócić do Iwonicza Zdroju pieszo, lub komunikacją publiczną.

 

Do najciekawszych szlaków uprawiania wycieczek pieszych można zaliczyć np.:

 • Na górę „Cergowa” (716m),
 • Na „Żabią górę” (549m),
 • Na „Wólecką Górę”(613m),
 • Na górę „Przedziwna” (551m),
 • Na górę „Winiarska” (529m),
 • do Lasu Grabińskiego.

Tereny Iwonicza Zdroju i okolic stwarzają idealne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Wysoko położone nowo powstałe osiedla i przysiółki to nie lada gratka dla zwolenników rowerów górskich. Zważywszy na fakt, iż większość proponowanych poniżej tras przebiega po drogach asfaltowych, jak najbardziej wskazane są tutaj także rowery trekkingowe oraz crossowe. Główną atrakcją tras rowerowych, są bez wątpienia wspaniałe walory krajobrazowe. Praktycznie z każdego miejsca roztaczają się fenomenalne panoramy na pasma Beskidu Niskiego, Bieszczad, Doliny Krośnieńskiej, Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego, a przy dobrej widoczności nawet Tatr. Ważnym elementem jest także czynnik poznawczy. Jazda po tych trasach pozwala odkryć przepiękne, tajemnicze i często zapomniane zakątki. Okolice Iwonicza Zdroju zawdzięczają swej budowie geologicznej największe bogactwo, jakim są wody lecznicze. Wody te stanowiły podstawę założenia i rozwoju uzdrowiska. Ujawniły się w postaci samoistnych wypływów i w XIX wieku zostały ujęte w źródła „Karol”, „Amelia” i „Józef”. Wody z tych ujęć w latach 60-tych XX wieku uległy demineralizacji a następnie zanikły. Obecnie wody lecznicze eksploatowane są wyłącznie z ujęć wierconych. Wody iwonickie są wykorzystywane do zabiegów leczniczych: kąpieli mineralnych, inhalacji, kuracji pitnej oraz do wytwarzania produktów uzdrowiskowych. Posiadają one zróżnicowane parametry fizykochemiczne. W ich składzie występują, między innymi: wodorowęglany, chlorki, jony sodowe, jodkowe, bromowe, borowe, fluorowe.

Nasze atrakcje

Agencja Turystyczno-Usługowa „Bawdim”

 •   Przysietnica 883, 36-200 Brzozów

 •    E-mail: info@bieszczady.com.pl

    

 

 •    +48 13 434 15 19

 •    +48 13 434 01 71

 •    +48 13 434 96 41

 

 •    +48 600 047 199

 •    +48 604 266 576

 •    Faks: +48 13 434 96 42

Napisz do nas© Copyright 2017 by bieszczady.com.pl

<!--
-->