WYJĄTKOWE MIEJSCE

DZIKOŚĆ I PIĘKNO NATURY

Połonina Wetlińska

bieszczady-polonina-wetlinska-07W Bieszczadach jednym z najbardziej atrakcyjnych pasm jest pasmo połonin, które nie występuje w innych polskich górach. Do najsłynniejszych z nich należy Połonina Wetlińska (1255m n.p.m.), na szczycie której znajduje się schronisko PTTK „Chatka Puchatka”.

 

Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejsc. Jest doskonałym punktem widokowym, szczególnie jesienią oraz zimą kiedy to niejednokrotnie mamy do czynienia ze zjawiskiem inwersji, w trakcie którego widzialność zwiększa się do 200 km. W tym czasie, z Połoniny Wetlińskiej widoczne są m.in. Tatry. Szlaków prowadzących do schroniska „Chatka Puchatka” jest kilka, natomiast najłatwiejszy z nich to szlak żółty zaczynający się na przełęczy Wyżnej. Idąc nim, wystarczy tylko godzina, by wspiąć się na szczyt Połoniny. Na trasie można spotkać chronioną salamandrę plamistą, a z grzbietu góry wypatrzeć nawet wilka lub niedźwiedzia schodzącego do lasu z połonin.

 

Słynna Chatka Puchatka, jest najwyżej położonym budynkiem w okolicy. W samym schronisku znajduje się dyżurka GOPR. Po podejściu można tam odpocząć, najeść się oraz napić. W środku dodatkową atrakcją są umieszczone zdjęcia zrobione podczas inwersji, na których wyraźnie, na horyzoncie, rysuje się linia szczytów Tatr.

 

Grzbietem Połoniny Wetlińskiej przebiega Główny Szlak Beskidzki – czerwony. Na wschód prowadzi do Berehów (Brzegów Dolnych), potem na Połoninę Caryńską, z której schodzi się do Ustrzyk Górnych. Następnie kolejna wspinaczka przez Szeroki Wierch na Tarnicę i zakończenie w Wołosatem. Na zachód GSB biegnie przez Roh (omija sam wierzchołek), Przełęcz Orłowicza, Smerek, Okrąglik i Cisną do Komańczy.

 

Jadąc w Bieszczady nie możesz ominąć atrakcji, jaką jest zdobywanie tych pięknych górskich szczytów!

Nasze atrakcje

Agencja Turystyczno-Usługowa „Bawdim”

  •   Przysietnica 883, 36-200 Brzozów

  •    E-mail: info@bieszczady.com.pl

    

 

  •    +48 13 434 15 19

  •    +48 13 434 01 71

  •    +48 13 434 96 41

 

  •    +48 600 047 199

  •    +48 604 266 576

  •    Faks: +48 13 434 96 42

Napisz do nas© Copyright 2017 by bieszczady.com.pl

<!--
-->